گریتینگ چیست؟

گریتینگ چیست؟ بازدید : 11151

 

1-تعریف گریتینگ (انواع و کاربردها) 

گریتینگ از جوش دادن تسمه های فلزی (باربر) به تسمه یا چهارپهلوی تابیده (رابط) ساخته می شود.

عمده کاربرد گریتینگ در مکان هایی است که استحکام بالا در کنار قابل رویت بودن فضای پشت قطعات مد نظر باشد مانند سکوهای نفتی یا سایر پروژه های نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی، آب، برق، تصفیه خانه ها، کارخانجات نساجی، صنایع غذایی، شیمیایی، اتومبیل سازی، نیروگاه های آبی، بادی و اتمی، سد سازی، پرورش ماهی، صنایع دریایی، کشتی سازی و ...

همچنین از این محصول در زمینه های مختلف از قبیل کف پوش ها،پانل های حفاظتی ،مسیرهای دسترسی ،پلکان ها ، در پوش کانالهای شهری و یا صنعتی، سقف های کاذب، نورگیر های ساختمانی، پل ها، معابر و ....می توان استفاده کرد.

دانلود مشخصات فنی گریتینگ تشفا

فیلم معرفی کامل گریتینگ/کانال آپارات تشفا

 

2-انواع گریتینگ:

 گریتینگ از دو بخش اصلی تشکیل می شود :

   1-تسمه های باربری یا اصلی (Bearing bar)

   2-نگهدارنده ها (cross bar)

تسمه های باربری فاکتور تعیین کننده در میزان استحکام و توان باربری یک شبکه (گریتینک)می باشد و نگهدارنده ها تنها نقش ثابت نگه داشتن این تسمه ها و حفظ آرایش سازه را در چهار چوب آن برعهده دارند.از این رو شکل و تراکم و یا نحوه چیدمان نگهدارنده ها (Cross bar)در میزان تحمل باربری سازه نقشی نخواهد داشت و تنها در وزن و ظاهر سازه موثر است.

مهمترین عامل در میزان تحمل باربری یک شبکه عرض تسمه های باربری می باشد به شکلی که هر چه میزان باری که بر روی گریتینگ اعمال می شود بیشتر باشد باید از تسمه هایی با عرض بیشتری استفاده کرد.

نگهدارنده ها می توانند از انواع مختلفی چون تسمه،نیم تسمه،میل گرد و چهار پهلوی تابیده در نظر گرفته شوند که در تولید گریتینگ به روش الکتروفورج از چهار پهلوی تابیده و یا میلگرد استفاده می گردد.

 

3- تولید گریتینگ الکتروفورج و دستی - بررسی روشهای تولید ( سنتی – مدرن )

 

پل گریتینگ

 

شبکه های فلزی (گریتینگ) از اتصال تسمه های باربری (Bearing bar) با کمک نگهدارنده ها (Cross Bar) می توانند از انواع مختلفی چون تسمه،نیم تسمه،میلگرد و یا چهار پهلوی تابیده باشند. تفاوت میان دو روش سنتی و مدرن با یکسان در نظر گرفتن کلیه مواد اولیه،در روش اتصال نگهدارنده ها به تسمه های باربری می باشد.

در روش سنتی،فرآیند تولید به اینگونه است که برای اتصال نگهدارنده ها به تسمه های باربری ابتدا برای ایجاد فضای لازم جهت نگهدارنده بر روی تسمه های باربر شیار و یا سوراخ های متعددی ایجاد می کنند و پس از مستقر نمودن نگهدارنده ها در مکان های تعبیه شده جهت ثابت نگهداشتن آنها با کمک جوش CO اتصالات را ایحاد می کنند. این روش کاملا غیر استاندارد بوده و تنها یکی از بارزترین ایرادات آن خطای اپراتور خواهد بود.در این بین توجه به دو نکته اهمیت دارد.یکی کاسته شدن از توان باربری تسمه های اصلی (باربری )در اثر ایجاد شیار های متعدد در طول آن و دیگری اتصالات نایکنواخت و نامطمئنی هستند که در اثر وجود ضریب خطای بسیار بالای اپراتور در حین کار،تاثیر بسیار بالایی در کاهش ضریب استحکام سازه خواهند داشت.در کنار این معایب ایراد بزرگی که در کاربرد هایی با شرایط رطوبتی بالا خودنمایی می کند عدم پوشش کامل سازه با پوشش کامل سازه با پوشش دهنده های مختلف نظیر گالوانیزه است.این امر به واسطه وجود ترک ها و خلل و فرج ناشی از ایجاد شیار در تسمه ها و جوشکاریی های نایکنواخت رخ داده که مانع از نفوذ مواد پوشش دهنده به طور کامل در تمام نقاط سازه می شود.چنین رویدادی زنگ زدگی قطعات فولادی و متعاقب آن فرسودگی و خرابی زودرس سازه را به دنبال خواهد داشت.

در مقابل شبکه های فلزی (گریتینگ) به روش جدید و استاندارد الکتروفورج تا حد بسیار زیادی این مشکلات را پوشش داده و در اکثر موارد می توان گفت کاملا مرتفع ساخته است.از آن جمله می توان به عدم کاهش توان باربری تسمه ها به دلیل نبود شیار ها یا سوراخهای متعدد در طول تسمه (جهت استقرار نگهدارنده ها) و یکنواخت بودن تمام اتصالات در سطح سازه اشاره کرد.همچنین پوشش کامل قطعات توسط پوشش دهنده های مختلف به دلیل نداشتن خلل و فرج و همچنین ترک خوردگی ناشی از ایجاد شیار و یا جوشکاری دستی از دیگر این موارد می باشد. مزیت دیگری که گریتینگ های تولید شده به روش الکتروفورج نسبت به انواع دستی آن دارد وزن سبک تر در مقابل توان باربری بیشتر و استحکام بالاتر این سازه ها است.

در تولید گریتینگ به روش الکتروفورج یکی از الزامات اولیه برای تولید ، استفاده از مواد اولیه ای با کیفیت بسیار بالا و کاملا یکنواخت و همگن است.تمامی تسمه هایی که در تولید گریتینگ به روش الکتروفورج بکار برده می شوند باید از نظر ضخامت ،ابعاد و دیگرپارامتر های کمی و کیفی در تمام نقاط کاملا یکسان و یکنواخت باشند،چرا که در غیر این صورت عبور جریان الکتریکی در تمام نقاط یکنواخت نبوده و همین امر مانع از ذوب شدن یکنواخت نقاط اتصال در سرتاسرسازه خواهد شد و در عمل تولید گریتینگ را مختل می کند.

این مهم در حالی است که گریتینگ به روش سنتی هیچ الزامی برای رعایت موارد مذکور ندارد و چه بسا از مواد ضایعاتی و مستعمل که هر کدام دارای ابعاد و پارامتر های کیفی مختلفی هستند در کنار هم استفاده شود.

از دیگر مزایای تولید گریتینگ به روش الکتروفورج،تولید پانل هایی با ابعاد بالا می باشد.پانل هایی در ابعاد یک در شش متر و یا بیشتر.در صورتی که تولید گریتینگ به روش سنتی قادر به تولید چنین ابعادی نخواهد بود چرا که ثابت نگهداشتن تمامی تسمه های باربری با طول بیشتر از یک مقدار معین در حقیقت غیر عملی بوده و تسمه ها دچار تاب خوردگی و انحنا می شوند.این توانایی به واسطه تغذیه کاملا یکنواخت و ثابت تسمه های باربری به ماشین الکتروفورج در هنگام تولید می شود.چنین قابلیتی می تواند در طراحی های کاربردی و مصرفی گریتینگ در پروژه های مختلف ، انعطاف پذیری و آزادی عمل بیشتری را به  طراحان و مهندسین بدهد.

گریتینگ به روش الکتروفورج مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 1-12172 که این شرکت در تدوین آن نیز سهیم بوده و استاندارد BS4592 تولید می گردد.

فیلم تولید گریتینگ به روش الکتروفورج در شرکت تشفا/کانال آپارات تشفا

 

نویسنده : مدیرسایت
تاریخ ارسال : 1396/04/11
11151 پیام

ارسال پیام

آخرین مطالب

tashfa

المان شهری

ایجاد فضای با نشاط و جذاب در شهر نقش مهمی در افزایش روحیه شهروندان ایفا میکند. شرکت تشفا با ایجاد امکانات لازم آمادگی دارد المان شهری با کیفیت ساخت بالا و در دامنه وسیعی از طرح های متنوع تولید کند.

tashfa

وزن گریتینگ گالوانیزه

جدول وزن گریتینگ الکتروفورج و گریتینگ دستی

tashfa

گریتینگ گالوانیزه

گریتینگ در اغلب موارد باپوشش گالوانیزه در برابر عوامل محیطی مقاوم میشود . وزن و مشخصات فنی گریتینگ گالوانیزه و آشنایی با فرآیند گالوانیزه گرم.

tashfa

هندریل تشفا

استفاده از هندریل در صنایع مختلف برای افزایش ایمنی کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. متخصصان واحد تحقیق و توسعه شرکت تشفا با درک این نیاز اقدام به طراحی و ساخت هندریل های صنعتی در مدل های مختلف نموده اند.

tashfa

ایجاد آلبوم رسمی شرکت در لنزور

آلبوم تصاویر تشفا را در سایت لنزور دنبال کنید.